Nudne i trudne czy jednak potrzebne? Fizyka w walce z rakiem

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Jesteście ciekawi jak wygląda świat oczami fizyka❓
    Już teraz będziecie mogli zobaczyć to sami!
    Raz w tygodniu zaprezentujemy Wam kilkuminutowe filmy przygotowane przez pracowników i doktorantów IFJ PAN na Małopolską Noc Naukowców 2020 (MNN2020)
    A dzisiaj zapraszamy na:
    "Nudne i trudne czy jednak potrzebne? Fizyka w walce z rakiem"
    Radioterapia protonowa to precyzyjna metoda niszczenia zmian nowotworowych. Wymaga ona zastosowania specjalnej aparatury - cyklotronu - do przyspieszania cząstek naładowanych i skierowania ich w odpowiednie miejsce w ciele pacjenta. W filmie pokażemy od kuchni jak wygląda praca naukowców i inżynierów zaangażowanych w proces napromieniania pacjentów oraz pracujących nad rozwojem tej metody. Przekonamy się, że radioterapia protonowa to nie tylko medycyna. Dziedziny potocznie uważane za nudne lub bardzo trudne: fizyka, matematyka, informatyka czy elektronika znajdują tutaj szerokie pole do zastosowania.
    Produkcja: Michał Bystrzycki (Multiscena)

Комментарии • 7

  • @pridel9991
    @pridel9991 11 месяцев назад +1

    Świetna technologia, podejrzewam że jeszcze jest mało cyklotronów w Polsce i leży wykrywanie nowotworów we wczesnym etapie.

  • @piotrgorysz8627
    @piotrgorysz8627 3 года назад

    Coś wam to leczenie nie za bardzo wychodzi.

    • @ifj_pan
      @ifj_pan  3 года назад

      opinia taka jest nieprawdziwa i krzywdząca. Radioterapia protonowa jest najnowocześniejszą obecnie dostępną formą radioterapii. Bardzo dużym sukcesem jest zbudowanie takiej klasy ośrodka w Polsce. Obecnie ok. 30 osób dziennie jest napromienianych na stanowiskach gantry.

    • @piotrgorysz8627
      @piotrgorysz8627 3 года назад

      @@ifj_pan jakie rodzaje raka leczycie ta metoda. Pytam ponieważ czytałem że nie wszyscy mogą się leczyć u was

    • @ifj_pan
      @ifj_pan  3 года назад

      @@piotrgorysz8627 W CCB prowadzona jest obecnie radioterapia protonowa nowotworów czerniaka gałki ocznej oraz radioterapia protonowa nowotworów zlokalizowanych poza narządem wzroku.
      Refundowane przez NFZ wskazania do radioterapii protonowej poza narządem wzroku zostały określone w Rozporządzeniach Ministra Zdrowia z dnia 6 czerwca 2016 roku (Dz.U. z 2016 r. poz. 855) oraz z dnia 9 stycznia 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 77).

    • @marianpazdzioch2846
      @marianpazdzioch2846 3 года назад

      Przecież to nie ich wina że nie każdy może z tego korzystać z tego to nasz kochany NFZ jest odpowiedzialny za to kto może z tego skorzystać a wiadomo jak nasz kochany NFZ funkcjonuje a o ostatnio przez covid nasza służba zdrowia nie istnieje, faktycznie pana komentarz jest krzywdzący, bóg im zapłać za to że instytut skonstruował coś takiego,BRAWO👏 dla was każda metoda ratowania życia ludzkiego jest nieoceniona kto wie ile uratowaliście istnień ludzkich!

    • @marianpazdzioch2846
      @marianpazdzioch2846 3 года назад

      @@piotrgorysz8627 nieładnie z pana strony czepiajac się naukowców że wymyślają urządzenia mające na celu ratowanie życia to NFZ jest odpowiedzialny za dostęp do niego!